O tym, że nas truje, wiedzą wszyscy. O tym, że trzeba z nim walczyć, mówią wszyscy. Smog. Zdaniem specjalistów tylko wspólne działanie - samorządów, organizacji pożytku publicznego i mieszkańców może przynieść realne efekty.

Smog. Polska czerwoną plamą na mapie Europy. Jest szansa, by to zmienić?

Na mapie Europy Polska jest czerwoną plamą. Powietrze w naszym kraju jest złe. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast starego kontynentu, aż 37 leży w Polsce. I choć trzecie na tej liście Opoczno, „odstaje” od dwóch bułgarskich miast zajmujących czołowe miejsca, to nie mamy się czym chwalić.

- Mamy problem z niską emisją, bo to jest główne źródło zanieczyszczenia powietrza - czyli to, co się wydostaje z domowych palenisk. Niska emisja - spalanie węgla, drewna, złej jakości paliw - tłumaczy Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czy poradzimy sobie z katastrofalną jakością powietrza? Wiele zależeć będzie od uregulowań prawnych, determinacji samorządów i organizacji zajmujących się walką o czyste powietrze.

- W Polsce jesteśmy mistrzami tworzenia niedoskonałego prawa. Od zeszłego roku w Polsce teoretycznie nie można sprzedawać kotłów, które nie spełniają standardów emisyjnych. Natomiast w praktyce te urządzenia trafiają na rynek - dodaje Guła


O tym, że walka ze smogiem jest możliwa przekonują Chiny. Państwo środka realizując swój plan ekologiczny z lat 2012-2017 obniżyły poziom zanieczyszczeń. Dane WHO wskazują, że w 62 miastach, gdzie mierzono stan powietrza, od 2013 do 2016 roku zanieczyszczenie zmniejszyło się o 30 proc. 

Problem zanieczyszczeń powietrza omawiany był podczas panelu „Smog - wspólny problem” organizowanego w ramach katowickiej konferencji EEC Green.