W środę 5 grudnia 2018 roku odbyła się sesja „Zrównoważony rozwój - najlepsze praktyki” w ramach EEC Green. W jej trakcie zaprezentowano przykłady różnych działań i przedsięwzięć, które łączy dbałość o środowisko.

Różne oblicza zrównoważonego rozwoju

Badania wykazują, że ludzie w Polsce nie chcą marnować rzeczy i wolą dać „drugie życie” różnym produktom - mówiła Carolina Garcia Gomez z IKEA.

Carolina Garcia Gomez, szefowa IKEA Retail Poland, wskazywała, że polscy konsumenci kierują się nie tylko ceną.

- Naszą ambicją jest, abyśmy byli gospodarką obiegu zamkniętego we wszystkich aspektach naszego działania - mówiła Carolina Garcia Gomez. - Staramy się wprowadzać wymogi dla naszych dostawców. Jeżeli nie dostosują się do nich, to nie mogą być naszymi dostawcami. Ludzie są m.in. zainteresowani panelami słonecznymi, które oferujemy. Badania wykazują, że ludzie w Polsce nie chcą marnować rzeczy i wolą dać „drugie życie” różnym produktom - zaznaczyła Carolina Garcia Gomez.

 O udanej rewitalizacji obiektów poprzemysłowych mówiła Magdalena Szczypkowska, zastępca kierownika Działu Rozwoju i Projektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Kopalnia Guido).

 - Jesteśmy bodaj jedynym muzeum w Polsce, które zajmuje się górnictwem węgla kamiennego - wskazywała Szczypkowska. - Wyróżniają nas podziemne trasy turystyczne, które wiodą pod samym centrum Zabrza. W roku 2007 udało się uruchomić kopalnię Guido dla ruchu turystycznego.Na poziom 170 metrów pod ziemią zjeżdża się autentyczną klatką górniczą. I jest on poświęcony patronce górników, Świętej Barbarze - zaznaczyła Magdalena Szczypkowska.

Z kolei na poziomie 320 metrów pod ziemią obok trasy turystycznej odbywają się przedstawienia teatralne, czy też konferencje. Natomiast poziom 355 metrów pod ziemią jest udostępniany dla turystów w praktycznie nienaruszonym stanie. Oprócz podziemi rewitalizacji poddano także infrastrukturę na powierzchni. Jest m.in. hostel w bezpośrednim pobliżu kopalni.

Czytaj też: Zrównoważony rozwój będzie decydował o przyszłości biznesu

oraz Duda, Morawiecki, Szydło. Barbórka dawno nie była tak okazała

Zdołano także zrewitalizować sztolnię Królowa Luiza, której wylot znajduje się w centrum Zabrza. Trzykilometrowy odcinek tej sztolni udostępniono turystom.

A jeżeli chodzi o samą kopalnię Królowa Luiza, to również przeprowadzono szereg prac pod ziemią i na powierzchni. Są tam także parki: edukacyjny oraz techniki wojskowej. Ponad 200 mln zł wydano na prace rewitalizacyjne. Obiekty przyciągają turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Małgorzata Then, prezes firmy Biotrem, mówiła z kolei o naczyniach jednorazowych, jakie Biotrem porodukuje z otręb pszennych. Czas rozkładu talerzyków otrębowych to zaledwie 30 dni.
Produkt ten trafia do 40 krajów świata. Talerzyki prdukowane z otrębów można też jeść. Są one przyjazne dla środowiska i tu jest ich olbrzymia przewaga nad talerzykami z plastiku. Klientami Biotremu są m.in. restauracje czy hotele.