Polskie firmy uczestniczą już w całym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej a ich udział w realizowanych inwestycjach powinien wyraźnie wzrosnąć wraz ze wzrostem inwestycji wiatrowych w Polsce - ocenił w trakcie EEC Green Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Janusz Gajowiecki. PSEW: inwestycje wiatrowe zapwniają rozwój polskich firm

- Jako branża nie szukamy regulacji, które mówiłyby o dodatkowej pomocy publicznej. Szukamy rozwiązań rynkowych - zapewnił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w czasie panelu dyskusyjnego "Efektywna energia / Innowacje dla klimatu", który zorganizowano 5 grudnia w ramach konferencji EEC Green.

Prezes PSEW przekonywał, że instalacje dla energetyki wiatrowej są coraz tańsze. O ile w Polsce pracują przeważnie generatory o mocy 2 MW, to w innych krajach Europy instaluje się już urządzenia o mocy 4 MW. - To powoduje, że energetyka wiatrowa stała się bardzo efektywnym sposobem wytwarzania energii - ocenił Gajowiecki.

Podkreślił przy tym, że polskie firmy uczestniczą już w całym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej.

- Dziś w Polsce funkcjonuje około 100 przedsiębiorstw, które produkują elementy dla energetyki wiatrowej. Ich produkcja zaspokaja około 50 proc. całości realizowanych u nas inwestycji. Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej ten udział może znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, że obecnie produkcja polskich firm trafia głównie na eksport - stwierdził prezes PSEW.

Konferencję EEC Green zorganizowano w dniach 4-5 grudnia 2018 r. obok szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.