Zdaniem byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki Polska doskonale radzi sobie z ochroną środowiska, a obecnie ważniejszym zadaniem jest dbałość o wygodę człowieka.

Jan Szyszko dla WNP.PL: Polska jest liderem polityki klimatycznej

W Katowicach trwa organizowana przez związki zawodowe konferencja zapowiadająca szczyt klimatyczny COP24. Jednym z jej panelistów jest prof. Jan Szyszko, który wygłosił prelekcję pt. „Istota porozumienia paryskiego w świetle polityki klimatycznej świata – fakty i mity z perspektywy 25-lecia”.

Jego zdaniem Polska z dużą nawiązką wykonała swoje zobowiązania wynikające z protokołu z Kyoto, dobrze też dba o swoje zasoby wodne, leśne i o zagrożone gatunki.

- Polityka klimatyczna może być bardzo restrykcyjna. Może być polityką wpływu państw mocniejszych gospodarczo na państwa słabsze - powiedział w ramach krytyki postanowień, które mają na celu dekarbonizację polskiej gospodarki.

- Czynić sobie ziemię poddaną - stwierdził, co oznacza priorytet: rozsądne zarządzanie zasobami naturalnymi, ale z interesem ludzi na pierwszym miejscu.

Poniżej zobacz wywiad z WNP.pl, w którym profesor chwali polską ekologię. - Polska jest liderem w kwestii polityki klimatycznej - wskazuje.